Akcesoria

Jak nosić szelki?

Jak nosić szelki?

Szelki mogą dodać naszej stylizacji eleganckiego sznytu i pomóc nam wyróżnić się z tłumu. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do stroju casualowego i biznesowego. Dowiedz się, jakie są rodzaje szelek, jak je dobrać i nosić.

Szelki zamiast paska

Zarówno pasek, jak i szelki mają za zadanie podtrzymać spodnie na stosownej wysokości. Szelki cieszyły się największą popularnością na początku XX wieku. Modne były wówczas spodnie ze stanem na linii pępka. W ostatnim czasie szelki zaczęły wracać w wielkim stylu. To dodatek, który pasuje każdemu i świetnie uzupełnia stylizację. Szelki pomagają wysmuklić sylwetkę, dlatego cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród mężczyzn z delikatną nadwagą, którzy chcą ukryć krągłości. Zanim zastanowimy się, w jaki sposób nosić szelki, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje mamy do wyboru. Wyróżniamy szelki z pojedynczym paskiem z tyłu (w kształcie litery Y) oraz z podwójnym paskiem (w kształcie litery X). Nie ma żadnych reguł, które decydowałyby, który typ należy zastosować w danej sytuacji. Oba rodzaje możemy łączyć z różnymi stylizacjami. Tylko od Ciebie zależy, które z nich będziesz nosić jako uzupełnienie swojego stroju.  

Jak nosić szelki?

Jedną z najistotniejszych kwestii jest rodzaj ich zapięcia, który jest ściśle powiązany ze stopniem ich elegancji. Szelki można zapiąć na dwa sposoby: na klipsy oraz na guziki. Zapięcie na klipsy (tak zwane żabki) to idealne rozwiązanie w zestawie z chinosami, jeansami o casualowymi stylizacjami. Szelki zapinane na guziki najlepiej sprawdzą się w przypadku eleganckiego ubioru. Kluczowym parametrem szelek jest ich elastyczność - rozciągliwość materiału, która decyduje o stopniu formalności. Szelki w pełni elastyczne są najpopularniejszą i najtańszą opcją. Z czasem tracą formę i się rozciągają, przez co zmienia się ich długość. Najlepiej sprawdzą się w codziennych stylizacjach - pasują niemal do wszystkiego i są bardzo wygodne. Szelki, które są elastyczne jedynie na końcach, mają zazwyczaj skórzane wykończenie. Są wykonane z nierozciągliwego i nieelastyczne materiału. Warto zadbać o odpowiednie dopasowanie koloru. Skórzane wstawki muszą pasować do pozostałych skórzanych elementów stylizacji np. butów. 

Jak dobrać kolor szelek i do jakich spodni je nosić?

W przypadku stylizacji casualowych można postawić na bardziej szalone wzory i kolory. Do wyboru są między innymi paski, kropki, przeróżne geometryczne printy i tematyczne wzory. Jeśli chodzi o stroje formalne, lepszym rozwiązaniem będą jednokolorowe szelki w stonowanym odcieniu. Najlepiej sprawdzi się tutaj grafit, czerń oraz różne odcienie szarości. Szelki powinny stanowić element kontrastowy - nie mogą zlewać się z koszulą. Jeśli decydujemy się na jasną koszulę, szelki muszą być ciemnie i na odwrót - ciemną koszulę należy połączyć z jasnymi szelkami. Eleganckie spodnie nie powinny mieć szlufek, ale guziki. Połączenie szelek ze szlufkami nie jest najlepszym pomysłem, jednak nie jest to również zestaw zakazany. Warto również pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: pod żadnym pozorem nie można zakładać jednocześnie szelek i paska!

Komentarze

Zostaw komentarz